Cep Telefonu Tamir Seti, El Aletleri, Elektronik Tamiri, Genel, Jakemy, Tornavida

Tornavida Nasıl Manyetize Edilir?

Bu teknikle bir daha asla vidaları düşürmeyeceksiniz!

Bir vidayı sıkıştırmaya çalışırken sürekli kaçırıp yre düşmesi sinir bozudur.

Neyse ki, bu sorunun çözümü basittir. Demir içeren herhangi bir metal alet için bir neodimyum veya başka nadir toprak mıknatıs ile çalışabilirsiniz. Demir bazlı eşyaları çekmek için kolayca manyetize etmenize yardımcı olacaklardır. Bu yöntem, sadece vidayı kaldırmakla kalmaz aynı zamanda çalışırken yerinde tutan tornavidalar gibi el aletleri için de işe yarar. Daha hızlı ve daha kolay onarım için bir tornavidayı mıknatıslamak için sadece 5 dakikanızı alacaktır.

 

MALZEMELER

– Neodimyum veya diğer nadir toprak mıknatısı

– Tornavida

– Bez ( Temizlemek İçin)

 

ADIM 1

Bir neodimyum mıknatıs yada nadir toprak mıknatısına ihtiyacınız var. Kullanışlı bir mıknatısınız yoksa, tornavidanızı manyetize edecek mıknatıslama aletli satın alabilirsiniz.

 

ADIM 2

Tornavidanın tüm metal kısımlarındaki kir veya kalıntıları kuru bir bezle silin. Çok kirliyse, aleti iyice temizlemek için bez parçasını nemlendirin, ardından devam etmeden önce metalin kurumasını bekleyin.

 

ADIM 3

Tornavidayı bir elinizle mıknatısı diğer elinizle tutun. Mıknatısı aletin metal şaftı boyunca saptan uca yavaşça kaydırın ve vidalarla temas edecek ucun hemen ötesindeki hareketi devam ettirin.

 

 Çok büyük tornavidalarda, hareketi takımın milinin yarısında başlatabilirsiniz.Tümünü yapmanıza gerek yoktur. Bu işlemi birkaç kez tekrarlayın, sadece bir yönde ilerleyin; mıknatısı tornavida milinin üzerinden diğer yöne doğru kaydırmak, şimdiye kadar elde ettiğiniz herhangi bir manyetizmayı geri alabilir. Ardından aleti çeyrek tur çevirin ve tekrarlayın.

 

Çeyrek tur ve strok işlemine dört kez devam edin. Ne kadar fazla yaparsanız manyetizma daha güçlü olacaktır.

 

ADIM 4

İhtiyaçlarınız için yeterli olup olmadığını denemek için yeni mıknatıslanmış tornavidanın gücünü test edin. Sürücüye bir vidayla dokunun ve bağlantı elemanını ne kadar iyi kaldırdığını ve tuttuğunu görün. Daha güçlü bir çekiş istiyorsanız 3. Adım’ı tekrarlayın.

 

Tornavida en az üç ay mıknatıslanmış halde kalmalıdır; yanlışlıkla düşürmek, manyetik elementleri erken zayıflatacaktır. Aleti kasıtlı olarak manyetikliğini gidermek isterseniz, mıknatısı tornavida şaftı boyunca sürüklediğiniz yönü tersinden sürükleyin. Yani bu durumda uçtan sapa aynı işlemi tekrarlamanız gerekmektedir.